Psychologický vývoj osobnosti
Mgr. Martin Kosek, MBA
Vývojové teorie osobnosti: Piaget, Eriscon, Freud.
OBECNÝ NÁRYS ONTOGENETICKÝCH TEORIÍ
1. PIAGETOVA KOGNITIVNÍ TEORIE- Senzomotorické 0 až 2 roky
- Předoperační 2 až 6 let
- Konkrétní operace 7 až 12 let
- Formální operace 12 let až dospělost
Na rozdíl od převládajícího názoru, že celoživotní vlastnosti jsou utvářeny v období dětství, přišel Erik Erikson (1902 až 1994) - který vychází z psychoanalytického učení, které ovšem ve značné míře modifikuje - s opačnou teorií celoživotního vývoje. Podle jeho teorie lidé dospívají v průběhu osmi psychosociálních stádií. Každé z těchto stádií se vyznačuje tím, že dochází ke "krizi", kterou je třeba překonat. Lze říci, že každá fáze má nějaký cíl, k němuž směřuje (eventuelně problémy, které jsou v této fázi obvyklé), způsoby jejich řešení a s tím související proměnou osobnosti.
3) FREUDOVA TEORIE PSYCHICKÉHO VÝVOJE
Psychoanalýza [7] Sigmunda Freuda (1856 až 1939), rodáka z Příbora na Moravě, představuje historický základ, z něhož všechna ostatní, podobně zaměřená pojetí vycházejí. Freud sám ve svých spisech popisuje, jak mu mnoho jeho pacientů sdělovalo divoké příběhy o dětských traumatech (příběhy, které zahrnovaly sexuální a agresivní zkušenosti s matkami, otci, sousedy a špinavými starými strýčky). Freudovo východisko nakonec bylo, že přestože některé příběhy a vyprávění jeho pacientů byly pravdivé, ty ostatní byly vymyšlené, tedy produktem nadměrné představivosti.
Na základě vlastního zkoumání Freud došel ke dvěma závěrům o lidském vývoji:
1) osobnost se utváří během první několika let života
2) prohlášení o "psychosexuálních" konfliktech je klíčové.Výstupem jeho předpokladů bylo, že všechny děti procházejí různá psychosexuální stádia vývoje, kde každé stádium má odlišnou erotogenní zónu [8].
Freud rozlišuje 4 stádia:
- Orální
- Anální
- Falické
- Genitální
Podle Freuda každý musí úspěšně projít všemi psychosexuálními stádii tak, jak jdou za sebou, aby se vytvořila zdravá osobnost a měla potěšení se zralých dospělých vztahů.
Jestliže se děti setkají s přílišným nebo s nedostatečným uspokojením v časnějším stádiu, uvíznou v něm - dojde k fixaci [9].
Fixace se můžeme projevit v jednotlivém stádiu následujícím způsobem:
Orální:
pokud bude nemluvně časně odstaveno, bude fixováno v orálním stádiu mít potřebu kouřit, pít, kousat si nehty, kousat tužku nebo trávit hodiny telefonováním. Nebo také může vyhledat symbolické formy orálního uspokojování tak, že se stane pasivním, závislým a náročným, tedy jako dítě, které je kojeno.
Anální:
pokud bude batole hrubým a přísným způsobem "trénováno" chodit na toaletu, bude fixováno v análním stádiu a může reagovat dvěma způsoby: buď bude přísné, tvrdohlavé a příliš bude kontrolovat sebe sama (retenční, análně - zadržující typ) nebo bude vzpurné, nepořádné (expulzivní,
análně - vypouštěcí typ).
Falické:
pokud bude dítě v předškolním věku bez omezení masturbovat nebo mu bude zakázán jakýkoliv dotek na genitáliích, může to vést k frustraci, dítě se stane falickou osobností, která je sebestředné, namyšlená, arogantní, vyžadující neustálou pozornost. Typickým příkladem je člověk posedlý svými svaly, člověk, který má zalíbení v drahém oblečení a dobyvačná žena. Pokud se zabýváme Sigmundem Freudem, nesmíme opomenout jeho termín "Oidipův komplex" [10], kdy právě tento komplex vzniká ve falickém stádiu. Freud u mužů tento komplex charakterizuje následovně: mladý chlapec touží po své matce a nenávidí svého otce, protože mu stojí v cestě. Protože je otec větší a silnější, vzniká u chlapce "kastrační úzkost", tedy strach, že se otec pomstí chlapci tím způsobem, že mu uřízne genitálie. Na svoji obranu chlapec potlačí svoji sexuální touhu po matce a snaží se napodobovat otce, tomu Freud říká "identifikace" [11]. Výsledkem je, že je chlapec méně úzkostný, částečně uspokojují touhu po matce a osvojuje si otcovy morální hodnoty.
[1] Schémata: v Piagetově teorii mentální reprezentace světa, které řídí procesy asimilace a akomodace.
[2] Asimilace proces začleňování, a pokud je to nutné, také přetváření, nových informací tak, aby se slučovaly s existujícími kognitivními strukturami.
[3] Akomodace: proces přetváření stávajících kognitivních struktur tak, aby se slučovaly s novými informacemi.
[4] Separační úzkost: děti reagují strachem na absenci primárního pečovatele
[5] Egocentrické dítě: sebestředné, neschopné přijmout hledisko druhého
[6] Zachování množství: předpoklad, že fyzikální vlastnosti předmětů zůstávají stejné navzdory vnějším změnám v jejich vzhledu - např. přelívání stejného množství vody do sklenic různého tvaru.
[7] Psychoanalýza: Freudova teorie osobnosti a metoda psychoterapie, vychází z toho, že naše motivy jsou z velké části nevědomé.
[8] Erotogenní zóna: část těla, která je nejvíce citlivá na erotickou stimulaci.
[9] Fixace: v psychoanalytickém pojetí tendence ustrnout na ranných nezralých fázích psychosexuálního vývoje.
[10] Oidipův komplex: v psychoanalytickém pojetí tendence malých dětí být sexuálně přitahován k rodiči opačného pohlaví a nepřátelský postoj k rodiči stejného pohlaví.
[11] Identifikace: v psychoanalytickém pojetí proces, ve kterém děti přijmou za vlastní hodnoty svých rodičů, a tím formují své SuperEgo.
POUŽITÁ LITERATURA
VÁGNEROVÁ, Marie. Vývojová psychologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2005. 467 s. ISBN 80-246-0956-8.
KASSIN, Saul. Psychologie. 4. vyd. Brno: Computer Press, a.s., 2007. 771 s. ISBN 978-80-251-1716-3.