Kdo se dívá do ohně je pyroman! Nebo?

20.03.2020

Mgr. Martin Kosek, MBA

Krátké zamyšlení nad psychologickými testy a míněním veřejnosti.

Jsem fascinován. Mezi lidmi kolují skutečné zajímavosti ohledně psychologických testů. Mezi piloty, vojáky a policisty se neustále setkávám s úžasnou fámou, respektive dobře míněnou radou od těch lidí, kteří v minulosti psychologickým vyšetřením prošli.

Tato dobře míněná rada zní: "Hlavně nesmíš odpovědět na otázku, jestli se rád díváš do ohně ano, jinak jsi pyroman". Podobně je to s otázkou: "Díváte se rád z okna?" - ten, kdo prý odpoví ano, je sebevrah. Tolik praví lidová moudrost.

Psychologická moudrost je však jiná. Psychologické testy musí splňovat různá kritéria - validita, reliabilita apod. Psychodiagnostik skutečně na základě odpovědi z jedné otázky nevyvozuje žádné závěry. Tato představa má sice své kouzlo, ale pak bychom tomu asi neříkali věda :).

Vždy, když toto slyším, mám úsměv na tváři (ve skutečnosti dostávám záchvaty smíchu, ale snažím se to kontrolovat). Takže vlastně všem, kteří tyto "moudrosti" šíří, z celého srdce, děkuji. :)

PS: a věřte tomu, že každý psycholog, psychoterapeut a psychodiagnostik Vás profiluje při každém setkání! I když je to třeba jen přátelské setkání, nedá si pokoj a vytváří o Vás dlouhý zápis, který si poté ukládá do složek :)).

Krásný den všem, Martin