Jdi na obsah Jdi na menu
 


PSYCHOLOGICKÁ DIAGNOSTIKA DLE VZHLEDU

22. 9. 2009
PSYCHOLOGICKÁ DIAGNOSTIKA DLE VZHLEDU
Mgr. Martin Kosek
 
(PhDr. MUDr. Krejčíř in ČERNÝ, Vojtěch. Řeč těla)
 
 
Člověk se oblékne, obuje, učeše, udělá pár kroků, sem tam nějaké gesto, a tak o sobě prozradí velmi mnoho.
 
VLASY – SYMBOL NEVĚDOMÍ
 
Představíme-li si člověka jako ledovou kru, pak vědomí je ten kousíček, který vyčnívá nad hladinou. Mohutných devět desetin schovaných pod vodou se jmenuje nevědomí.
 
Jak pracujeme s vlasy, tak pracujeme s nevědomím. Tím se vysvětluje, proč muslimové nutí ženy vlasy zahalovat, případně proč armády předepisují vojákům kratičké sestřihy.
 
Vlasy by zde neměly přijít do kontaktu s ušima, jejichž úkolem je naslouchat rozkazům. Stejně tak téměř bezvlasí chlapci z útvaru rychlého nasazení anebo mniši se zcela vyholenými hlavami mají nevědomí pod vědomou kontrolou, jsou naprosto poslušní, ať už podléhají veliteli či bohu. Délka a volnost pohybu vlasů odpovídá délce a volnosti pohybu nevědomí. Vzpomeňme na hipppies či na francouzské filmy, v nichž si žena vlasy rozpustí, aby se mohla chovat rozpustile. S vlásenkami a sponkami odkládá zábrany a spoutanost. Vlasy volně rozpuštěné a dlouhé symbolizují přirozenost a svobodu. Zkracováním vlasů dostáváme nevědomí pod kontrolu.
 
Barvy a vlasy
 
Červená ve vlasech rovná se obrovská výzva. V podstatě je to totéž, jako napsat si na hlavu: jsem k dispozici. Vědomě by to žádná žena neudělala, ale ona to neví, neboť se jedná o vlasy, tedy o oblast nevědomí. Netuší, že nosí na hlavě rozbušku v podobě velmi choulostivého nápisu. Přečte si jej ovšem zas jen ten anonymní adresát, který rozumí vizuální komunikaci.
 
Velmi častým střídáním účesů či barev vlasů žena beze slov říká: nenašla jsem, co hledám. Stále hledám. Jsem vnitřně nestálá, nespokojená. Mám tak trochu dobrodružnou povahu. Tvrdošíjným lpěním na jednom jediném účesu a jediné barvě žena sděluje: jsem líná a otrávená. Anebo naopak: jsem vnitřně stabilní, vím, co chci a mám to.
 
MAKE-UP
 
Obličej symbolizuje vědomí, tudíž jak pracujeme s obličejem, tak pracujeme s vědomím. Oč více se úprava obličeje vzdaluje reálu, o to víc je člověk nespokojený, ale na druhou stranu o to více je schopen dovádět a řádit (divadelní make-up, klauni). Čím více make-up na ženě, tím více je ochotna odvázat se a řádit (pozn. Zřejmě to ona sama vnímá jako nasazení masky – viz. význam slova persona, maska. MK.). Anebo je tolik nespokojená.
 
OBLEČENÍ
 
Oblečení je plakát vyjadřující naši náladu. Jinak se paní Vodičková oblékne v pondělí, kdy se cítí opravdu absolutně pod psa, jinak dejme tomu v pátek, kdy má zčistajasna bůhví proč pocit, že jí svět leží u nohou. Zajímavé je sledovat, jak má kdo upravenou oblast kolem pasu, nebo%t podle toho zjistíme, zda u něho převažuje myšlení teoretické a filosofické, anebo praktické a reálné.
 
Tričko volně vlající přes kalhoty má teoretik a filosof, naopak tendencí k zastrkování trika do kalhot, tedy k jisté sešněrovanosti, se často vyznačuje praktik a realista. Hledáme-li učence, zvolíme toho rozevlátého. Potřebuje-li naše firma šéfa výroby, dáme přednost praktikovi s košilí pracně zasoukanou do kalhot.
 
CO MOHOU PROZRADIT BOTY
 
Na boty velký pozor, ty hovoří jasnou řečí. Obuv hodně vypovídá o naší sexualitě. O ženách se tvrdí, že jsou romantické a něžné. Fajn. Jenže podívejte se jim na boty. Špičatá obuv s ostrými hranami si říká a razantní, tvrdý, přímočarý přístup bez diskuze. Ženy nosí chlapské boty! Proč? Správně by se měly obouvat do kulaté obuvi s měkkými hranami reprezentující ženský princip, tedy cituplnost a komunikativnost. Volají po rovnoprávnosti, ale jejich obuv hovoří o touze dominovat, či naopak být ovládány.
 
DÉLKA KROKU
 
Na personálním oddělení mají dva uchazeče o místo účetního a musí učinit bleskové rozhodnutí, kterého z těch dvou přijmout. Podle čeho se proboha jen rozhodnou? Podle délky kroku. Účetnictví potřebuje detailistu, vyberou tedy toho, kdo dělá malé krůčky.
 
Kdyby hledali někoho přes globální rozvoj, zvolí rozevlátého chlapa s mílovými kroky.
 
Poznámka:
 
Vždy je však třeba nahlížet na člověka jako celek – nelze dělat jednoduché závěry. Také při zkoumání řeči těla je třeba pozorovat komplexní signály – tedy nejen obličej, ale i ruce, nohy apod.
Viz. případ schizofreničky, která se snažili přesvědčit psychiatrickou komisi, že již je v pořádku a že může být propuštěna.
 
Ti, kdo se zabývali pouze obličejem, hodnotili ženu jako emočně vyrovnanou, příjemnou, již připravenou k odchodu z psychiatrie. Ti, co pozorovali ženu komplexně si povšimli mnoho drobných signálů, které prozrazovali netrpělivost, emoční nestabilitu a tendenci ke lži.  
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář