Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo se dívá do ohně je pyroman! Nebo?

18. 10. 2016

KDO SE RÁD DÍVÁ DO OHNĚ JE PYROMAN! NEBO?

 

Mgr. Martin Kosek, MBA

2016

 

Jsem fascinován. Mezi lidmi kolují skutečné zajímavosti ohledně psychologických testů. Mezi piloty, vojáky a policisty se neustále setkávám s úžasnou fámou, respektive dobře míněnou radou od těch lidí, kteří v minulosti psychologickým vyšetřením prošli. 

 

Tato dobře míněná rada zní: “Hlavně nesmíš odpovědět na otázku, jestli se rád díváš do ohně ano, jinak jsi pyroman”. Podobně je to s otázkou: “Díváte se rád z okna?” - ten, kdo prý odpoví ano, je sebevrah. Tolik praví lidová moudrost. 

 

Psychologická moudrost je však jiná. Psychologické testy musí splňovat různá kritéria - validita, reliabilita apod. Psychodiagnostik skutečně na základě odpovědi z jedné otázky nevyvozuje žádné závěry. Tato představa má sice své kouzlo, ale pak bychom tomu asi neříkali věda :). 

 

Vždy, když toto slyším, mám úsměv na tváři (ve skutečnosti dostávám záchvaty smíchu, ale snažím se to kontrolovat). Takže vlastně všem, kteří tyto “moudrosti” šíří, z celého sdrce, děkuji. :)

 

PS: a věřte tomu, že každý psycholog, psychoterapeut a psychodiagnostik Vás profiluje při každém setkání! I když je to třeba jen přátelské setkání, nedá si pokoj a vytváří o Vás dlouhý zápis, který si poté ukládá do složek :)). 

 

Krásný den všem, 

 

Martin

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář