OSOBNOST A ZVLÁDÁNÍ ZÁTĚŽOVÝCH SITUACÍ
RALATIVNĚ STABILNÍ SYSTÉM, KOMPLEX VZÁJEMNĚ PROPOJENÝCH SOMATICKÝCH A PSYCHICKÝCH FUNKCÍ, KTERÝ DETERMINUJE PROŽÍVÁNÍ, UVAŽOVÁNÍ A CHOVÁNÍ JEDINCE, A Z TOHO VYPLÝVAJÍCÍC JEHO VZTAH S PROSTŘEDÍM. Vágnerová (2007)
- JAK SITUACI HODNOTÍ A INTERPRETUJE JEJÍ VÝZNAM
- JAKÁ JE JEHO EMOČNÍ REAKCE (pokračuje v pozitivním ladění, nebo negace)
- ZDA DOKÁŽE UDRŽET KONTROLU NAD SITUACÍ („dokážu to“)
- ZDE JEJ SITUACE AKTIVIZUJE K HLEDÁNÍ ÚČELNÝCH ZPŮSOBŮ ŘEŠENÍ
- ZDA JE FLEXIBILNÍ A DOVEDE ZAPOMENOUT NA NEPŘÍJEMNÉ ZÁŽITKY
- ZDALI JE SCHOPEN VYUŽÍT VŠECH POZITIVNÍCH PODNĚTŮ, JE SCHOPEN UDRŽET SOCIÁLNÍ KONTAKTY A PŘIJMOUT NABÍZENOU POMOC A SCHOPNOST KOMUNIKOVAT O PROBLÉMU
- Svědomitost
- Systematičnost
- Vnitřní kontrola
- Ochota přijmout novou zkušenost
- Flexibilita
- Otevřenost ke světu
- Extraverze
- Emoční stabilita
- Převaha optimismu
- Citlivá asertivita
vychází z představy, že problém je možné řešit a že jedinec takového cíle může dosáhnout. Pokud člověk přijme tento postoj, obvykle zátěž lépe zvládne.
Projevy: zvýšení aktivační úrovně, navozením pozitivních emocí, tj. celková připravenost.
Člověk nemusí danou situaci zvládat sám, i zde platí, že sociální opora může být velmi přínosná.
vychází z představy, že problém není možné řešit, a proto je nutné k němu přistupovat jinak, např. se s ním smířit. Např.: úmrtí blízké osoby nezměníme, je třeba se s tím naučit žít. Vzdání se toho, co je nedosažitelné, vede k vyrovnání, protože teprve pak lze hledat jiné uspokojení či smysl života.
jednotlivé obranné reakce se liší mírou zkreslení skutečnosti a způsobem, jakým člověk s touto informací naloží, tj. jaký k ní zaujme postoj, jak se bude v důsledku toho chovat.
- POPŘENÍ: člověk přijímá jen takové informace, které nejsou ohrožující
- POTLAČENÍ A VYTĚSNĚNÍ: zbavení se myšlenek, které jsou subjektivně nepříjemné – potlačení nemusí vést k přesunu určitého obsahu z vědomí, zatímco vytěsnění ano. Vytěsněné obsahy vědomí se projevují i nadále, ale již zastřené, pozměněné a tudíž nevyvolávají intenzivní pocity ohrožení
- RACIONALIZACE: člověk si zátěžovou situaci vysvětlí „zdánlivě“ logickým přehodnocením – např. vlastní neúspěch ve škole budeme odůvodňovat neschopností učitelů
- SUBLIMACE: transformace (přenesení) z nedostupného způsobu uspokojení v jiný, který dostupný je. Např. neuspokojovanou sexuální potřebu přesuneme do umělecké činnosti
- REGRESE: návrat, respektive únik na předcházející vývojovou úroveň – tj. vývoje nižší forma chování (např. 12tileté dítě se začne pomočovat)
- IDENTIFIKACE: pokus o posílení vlastní hodnoty ztotožněním s někým, koho lze obdivovat – jedinec si začne připisovat žádoucí vlastnosti a úspěchy takové osoby či skupiny – identifikace posiluje sebevědomí a brání tak pocitům méněcennosti – může však být výrazem přechodné či zásadnější neschopnosti vytvořit si přiměřenou individuální identitu. Důsledky takové identifikace nemusí být vždycky pozitivní.
- SUBSTITUCE: znamená náhradu jednoho nedosažitelného uspokojení jiným, které se jeví dostupnějším – např. člověk, který nezískal vysněné pracovní místo si zvolí jiné, avšak podobné.
- PROJEKCE: druhým lidem přisuzujeme své vlastní obavy či názory (např. výrok: „Všichni lidé kradou; nebo: Všichni lidé jsou v podstatě sraby“.
- REZIGNACE: obvykle reakce na dlouhodobou zátěžovou situaci, člověk se předem vzdává, protože nevěří, že by bylo možné situaci zvládnout. Vyjadřuje bezmocnost, positivu a apatii. Obranný efekt spočívá v tom, že když někdo nic pozitivního neočekává, nemůže být zklamán.
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den, mám přítele - 35 let. ADHD, velmi nervózní, roztěkaný, léčil se delší dobu z deprese po úmrtí matky. Nedokáže reagovat na negativní kritiku jeho chování (při setkání s cizími lidmi je extrémně stydlivý, ale stačí chvilka a jeho chování se prudce mění. Nereaguje na podněty, nabídne pomoc, ale udělá něco úplně jiného, ale vůbec si nevšimne, že byl požádán o jinou věc, případně reaguje doslova - viz. - nabídl pomoc - požádala jsem ho, aby mokré prádlo "hodil na sušák" - tak ho tam prostě doslova hodil v jedné "kouli"). Pokud mu někdo cokoliv vytkne (nezáleží na tom kdo), jako by to téměř okamžitě zapomněl. Přivádí ho to do nepříjemných situací, mně taky. Má problém udržet si práci, přátele. Jezdí autem - rychle, riskantně předjíždí, dobržďuje na poslední chvíli - všichni mu to říkají, bojí se s ním jezdit, ale on to nevidí. Bojím se že by mohl ohrozit sebe, nebo i někoho jiného. Ráda bych mu pomohla, ale nevím jak. Je v péči psychologa, ale tím, že své probémy nevidí, nic neřeší. Co s tím?
Re: Vytěsnění negativní informace
Mgr. Martin Kosek, 14. 6. 2013 11:21
Dobrý den, paní Dano. Děkuji za Váš dotaz. Z toho co popisujete mám málo informací, abych mohl nějak kvalifikovaně odpovědět. Pokud chcete, napište na můj email: poradenstvi.terapie@gmail.com.
V obecné rovině bych však doporučil vyšetření u specializovaného lékaře/lékařů, a to neurologa a psychiatra.
Pro efektivní práci s některými psychickými či psychosomatickými stavy je zapotřebí kombinace jak medikamentózní terapie, tak psychoterapie. Hezký den, Martin Kosek.
Vytěsnění negativní informace
Dana, 14. 6. 2013 11:13